Proběhlé výstavy

Variace od Manuš

Nauš - výstavaVítejte na výstavě mých obrazů a ostatních prací z mé tvůrčí dílny! Jmenuji se Jiřina Kotalová Lorencová a tvořím pod pseudonymem MANUŠ. Narodila jsem se v Praze v 55. roce minulého století ve znamení Vodnáře. Výtvarno jsem sice do vínku dostala, leč vystudovala jsem diametrálně odlišný obor a jsem tedy samouk. K základům tvorby mne přivedl akademický malíř pan Zubka, se kterým jsem měla tu čest se potkat. K intenzivnější tvorbě jsem se dostala vlastně až v mých pětapadesáti letech.

S rodinou žiji ve Stupně už přes dvacet let, mám bezva muže, jsem mámou tří dětí, "maceškou" jedné nevlastní dcery, babičkou pěti vnoučat a vazalem jedné psí holky a jednoho kocouřího kluka.

Má tvorba je poskládána z mých náhledů na svět a momentálních nápadů a nálad. Maluji akrylem a akvarelem. Můj syn říká, a má pravdu, že naleznutí tvůrčí energie je bránou k bohatšímu a rozmanitějšímu pohledu na svět okolo sebe. Zjevně proto se k mému malování obrazů postupně přidávala malba a zdobení skla, práce s přírodní kůží, dřevem a v neposlední řadě i s papírem a hlínou.


VÍTĚZNÁ PARTA

Vítězná parta - plakát

Loni Škodovka, letos Viktorka. Tomu se říká opravdový radnický double! Po loňské výstavě Modrobílé srdce věnované historickému titulu plzeňských hokejistů připravilo radnické muzeum ve spolupráci s FC Viktoria Plzeň další sportovní výstavu s názvem Vítězná parta, mapující nejúspěšnější období v historii plzeňského fotbalového klubu. Tři mistrovské tituly, dvě účasti v Lize mistrů, osmifinále Evropské ligy, vítězství v domácím poháru, to je příběh let 2010 – 2015 v podání fotbalistů Viktorie.

Na výstavě jsou k vidění jedinečné hráčské, klubové a fanouškovské artefakty mapující úspěchy týmu v domácích i evropských soutěžích, doplněné o bohatý obrazový materiál a videoprojekce. Součástí výstavy je rovněž Fanzóna a interaktivní Funzóna s řadou zábavných prvků. Slavnostní zahájení výstavy za účasti hráčů Viktorie proběhlo v pondělí 1. června od 17 hod., tedy bezprostředně po posledním kole fotbalové ligy a před rozlučkou Pavla Horvátha. Výstava trvá do konce srpna a návštěvníkům je přístupná denně v čase 8:00-16:30.


Zlomky času

Zlomky času - plakát

Zveme Vás na výstavu Zlomky času: Fotografie z Křivoklátska, která prostřednictvím velkoformátových fotografií zachycuje krásu křivoklátské krajiny. Autorem nevšedních snímků, kterých bude na výstavě k vidění přes pět desítek, je učitel a fotograf Luboš Abrahám z Křivoklátu:

"Fotografování je mojí životní zálibou. Věnuji se tomuto koníčku už dlouhou řadu let. Začínal jsem klasicky s černobílou fotografií a vystřídal různé fotoaparáty, od Praktiky až po Nikon. Asi před osmi lety jsem se dostal k digitálu a všechny vystavené snímky jsou z tohoto období – tedy posledních osmi let. Námětem většiny záběrů je blízké okolí mého bydliště – Křivoklátu. Nemohl jsem vynechat dominantu zdejšího kraje, a to hrad Křivoklát. Ten se ale snažím zachytit v netradičních záběrech a světelných podmínkách. Dalším námětem je především příroda Křivoklátska. Nesnažím se zachytit velké krajinné celky, ale naopak spíše přírodní detaily. V roce 2013 jsem se odvážil poprvé vystavit svoje snímky na Křivoklátě. A letos se odvažuji podruhé ", uzavírá Luboš Abrahám.

Radnicko, které leží na samém okraji Křivoklátska, má k tomuto kraji velmi blízko, už proto, že jím protéká řeka Berounka. V začínajícím období jara navíc snímky přímo vybízejí k výletům za krásami této půvabné krajiny. Neváhejte proto na výstavu Zlomky času vyrazit.

Velikonoční týden v muzeu

Velikonoční týden v muzeu3Přijďte nasát atmosféru jara a velikonoc do radnického muzea! Tradiční Velikonoční týden bude v Muzeu Josefa Hyláka probíhat od 30. března do Velikonočního pondělí 6. dubna. Otevřeno bude každý den, tedy i o víkendu!

K vidění budou velikonoční dekorace, tradice a zvyky a v letošním roce rovněž živé ukázky tvorby velikonočních pokrmů v podání paní Ullmanové, která muzeum navštíví v pondělí (30. 3.), úterý (31. 3.) a sobotu (4. 4.).

Spolu se zahájením Velikonočního týdne bude otevřena výstava fotografií Křivoklátska nazvaná Zlomky času a prohlédnout si můžete rovněž výstavu Poklady radnického muzea. Všichni jste srdečně zváni!

Alfons Mucha: Théâtredéco

Alfons Mucha výstava - náhled

Umění světově proslulého secesního malíře Alfonse Muchy se neustále těší obrovské popularitě široké veřejnosti. Stejně je tomu v našem regionu, kde Mucha dlouhá léta působil. Muzeum Josefa Hyláka v Radnicích za podpory regionálních institucí proto připravilo výstavu Alfons Mucha: Théâtredéco, která ve zkratce představila Muchovu uměleckou tvorbu v její šíři a mnohotvárnosti.
Výstava - aby dostála svému jménu - se veřejnosti otevřela v průběhu Radnické divadelní přehlídky a trvala až do konce roku 2014. K vidění byla výtvarná díla včetně oblíbených plakátů. Velká plátna na výstavě zastupovalo vyobrazení Mistra Jana Rokycany na koncilu basilejském. Návštěvníci mohly obdivovat rovněž prvorepublikové poštovní známky a bankovky, pro něž Mucha vytvořil předlohy, ukázky z Muchovy fotografické tvorby či mystické dílo Otčenáš s prvky zednářské symboliky. Nechěly ani secesní skleněné výrobky ovlivněné stylem Muchovy doby. Díky spolupráci s partnerskými institucemi se podařilo nashromáždit celou řadu originálních předmětů z Muchovy tvorby a doby.

MODROBÍLÉ SRDCE

Plakát Modrobílé srdce

Je to sice už rok, co plzeňští hokejisté vybojovali historický titul, ale proč si tyto krásné chvíle nepřipomenout znovu. Muzeum Josefa Hyláka v Radnicích ve spolupráci s klubem připravilo výstavu s názvem Modrobílé srdce, která připomene pět sezón od návratu Martina Straky do Plzně až po jeho vítěznou trefu v sedmém finálovém utkání ve Zlíně.

Výstava se veřejnosti otevřela první červnový den a potrvá až do konce srpna. K vidění jsou jedinečné hráčské, klubové a fanouškovské artefakty. „Návštěvníky bychom chtěli nalákat na sbírku nejcennějších trofejí, které Plzeň v čele s Martinem Strakou získala – mistrovský a Prezidentský pohár a také trofej za třetí místo z předminulé sezóny. K vidění je rovněž kolekce dresů z jednotlivých sezón, sbírka hokejek všech hráčů, kteří byli na ledě v okamžiku vstřelení zlatého gólu, výstroj Martina Straky či talismany, které s sebou hráči vozili po celé play-off 2013. Výstavu doplňuje bohatý obrazový materiál s videoprojekcemi“, zvou k návštěvě autoři výstavy Martin Caletka a Jakub Vais.

Výstava vznikla ve spolupráci se soukromými subjekty a sběrateli a především ve spolupráci s klubem, který na výstavu zapůjčil opravdu unikátní předměty. Neváhejte se proto do radnického muzea vypravit. Výstava je otevřena denně od 8:00 do 16:30.

Všichni jste srdečně zváni!

Reportáž TV ZAK ze slavnostního otevření výstavy můžete shlédnout zde.

Reportáž TV Plzeňská 1 ze slavnostního otevření výstavy můžete shlédnout zde.

130 let SDH Radnice

Výstava mapovala historii radnického sboru dorovolných hasičů od jeho založení v roce 1884 až po současnost. K vidění byly historické dokumenty, fotografie, uniformy, modely hasičských vozů i hasící technika. Výstava proběhla v radnickém muzeu od května do října 2014.

Muzea a Velká válka

aneb 100 let od vypuknutí I. světové války

Muzea a 20. století

Rok 2014 se celosvětově nesl ve znamení stého výročí počátku I. světové války, jedné z nejvýznamnějších a zároveň nejtragičtějších událostí novodobých světových dějin. Po této válce „už nikdy nebyl svět jako dříve“. České země, tehdy ještě jako součást rakousko-uherské monarchie, sice nebyly přímo postiženy bojovými akcemi, politické, ekonomické i sociální důsledky válečného konfliktu však na jejich obyvatele doléhaly plnou měrou. Válka a její následky navíc ovlivnily dění a život především na evropském kontinentu na další dvě desetiletí, která byla završena novou válečnou bouří vyprovokovanou nacistickým Německem. Z tohoto důvodu vyhlásila Asociace muzeí a galerií ČR pro rok 2014 v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma „Muzea a Velká válka aneb 100 let od vypuknutí I. světové války“.

Město Radnice se do kampaně zapojilo uspořádáním přednášky „Radnická aféra s podtitulem  „Dokument národního utrpení z dob válečné persekuce. Přednáška se uskutečnila 12. března v Kulturním domě U Růže. Při této příležitosti byla znovuvydána stejnojmenná prvorepubliková publikace zakladatele radnického muzea Josefa Hyláka.

Druhou akcí, která se v Radnicích u příležitosti stoletého výročí začátku I. světové války konala, byla putovní výstava „Československé legie 1914 - 1920“ v Muzeu Josefa Hyláka. Otevřena byla od 30. 7. do 17. 8. Do muzea se výstava přesunula z nedaleké obce Chlum, kde byla vystavena v sobotu 26. 7. u příležitosti odhalení památníku obětem 1. světové války a Československým legionářům.

Rok 2014 - rok Karla Pika

Rok 2014 byl rokem stého výročí Radnické aféry a připomenutí starosty Karla Pika.

V souvislosti s tím proběhlo v Radnicích několik vzpomínkových akcí:

  • Pamětní medaile Karla Pika byla v prodeji po celý rok 2014 v Infocentru Radnice. Zakoupit ji můžete i nyní. K dostání je mosazná medaile v ceně 50 Kč v provedením leštěném i s patinou. Pro sběratele je připravena stříbrná medaile v ceně 750 Kč (na objednávku)
  • Dne 12. března se konala v KD U Růže přednáška věnovaná událostem kolem Radnické aféry a starosty Pika
  • V souvislosti s tím byla opět vydána kniha „Radnická aféra: dokument národního utrpení z dob válečné persekuce“ autora Josefa Hyláka (původně vydaná roku 1925). K zakoupení je nadále v Infocentru Radnice.
  • Karlu Pikovi byl věnován i tradiční turistický pochod „Z Radnic Libštejnskými hvozdy“, který proběhl 24. května.

Advent v muzeu s výstavou betlémů

Sbírka papírových betlémů předních českých a zahraničních autorů (Kubašta, Lada, aj.).

Výstava byla doplněna ukázkami adventních zvyků a tradic.

Výstava se konala od 1. 12. do 20. 12. 2013.

Zobrazit celou galerii